Фільм “Черкаси” ще знають під назвою “U311 “Черкаси””. Це український фільм. Його зняв режисер Тимур Ященко. У фільмі розповідається про оборону корабля під назвою “Черкаси”. Його заблокували російські війська в бухті в 2014 році під час анексії Криму. Кіно знімали при підтримці Держкіно України.
Фестивальна версія стрічки була представлена в липні на ОМКФ 2019. На широкі екрани кіно вийшло 27 лютого 2020 року, пише cherkasy-trend.in.ua.
Про що фільм?
Два хлопці Мишко і Лев жили в українському селі. Кожен з них з різних причин були на воєнному кораблі ВМС України під час подій на Майдані 2014 року. Корабель мав назву “Черкаси”. Він був переміщений в порт озера в Криму під назвою Донузлав.
На кораблі саме проходили навчання, коли Янукович тікав з країни, а Крим захоплювали “зелені чоловічки”.
Корабель почав повертатись на базу в Крим, проте її вже захопили. Багато кораблів України опинились замкненими в озері тому, що затоплені суди перекривали шлях до моря.
Потихеньку всі кораблі почали здаватись, тільки “Черкаси” продовжували боротись.
Як проходили зйомки?
18 квітня 2017 року почались офіційні знімання картини. Зйомки проходили біля очакова та Кінбурнської коси. Спеціально створювались декорації затоплених кораблів Росії, що перегороджували шлях. Реальний тральщик “Черкаси” так і не віддали росіяни, тому для кіно використовували буксир флоту України “Корець”. Російські виступи в Криму були зняті в Одесі. Також деякі моменти знімали на Чернігівщині.
Близько 40 мільйонів гривень становив бюджет фільму. 17,3 млн. грн були надані Держкіно. Решту коштів дали ВМС ЗС України в Одеській та Чернігівській областях. Для постпродакшна ще збирали кошти на платформі “biggggidea”. Сума вийшла – 200 тисяч гривень. Фонд “Відродження” також допоміг і надав 150 тисяч гривень.
Як сприйняли фільм “Черкаси”?
Українські кінокритики загалом схвально оцінили стрічку після фестивальної версії.. Вони звернули увагу, що мовний аспект був показаний дуже наглядно і реалістично. Моряки розповляли то українською, то російською, а то взагалі суржиком. також були використані російські матюки. Також критики відмічали, що головна задача фільма – показати чесну розповідь про анексію Криму Росією – була виконана.
Загалом, навіть, справжні учасники тих подій зазначили, що все було знято близько до правди, за винятком кількох моментів (про незгуртованість екіпажу до російської агресії, про заливання бетону в двигуни).
Що стосується прокатної версії фільму, то тут критики розділились. більшість з них казала про те, що в ньому немає ідеологічної визначеності. Адже людина, яка не знала, що тоді відбувається, по фільму не зможе повністю зрозуміти все значення кіно. А деякі критики навпаки казали, що це дає простір для роздумів і фантазій.
Загалом прокатна версія вийшла більш полегшена для сприйняття мас. Проте залишилось після фільму багато запитань без чітких відповідей. Тому подивіться кіно і зробіть свій власний висновок.