Історія черкаського композитора та диригента Валентина Талаха

Валентин Костянтинович Талах – український диригент, хормейстер, композитор, аранжувальник, заслужений артист України, який зачаровував своєю самобутністю, вмінням аналізувати мистецтво, збагачував українські народні твори власними думками, щирими почуттями, виховуючи у кожного слухача любов до прекрасного. Більше на cherkasy-trend.in.ua.

Дитинство і мрії маленького Валентина

Валентин Костянтинович Талах народився 5 квітня 1937 року в селі Стовпинці Олевського району Житомирської області. Любов до музики виховав у майбутньому композиторі його дідусь, який віртуозно грав на скрипці. З трепетом у серці згадував Валентин Талах гру свого діда, як у дитинстві вслухався у чарівний співучий тембр, що був дуже схожий на людський голос, який вабив майстерністю і яскравим розмаїттям звучання. Цей інструмент викликав цілу хвилю емоцій у маленького Валентина. Підіймав настрій, вселяв радість, змушував відчувати душевні переживання і навіть сльози. Так, під впливом вражень від гри дідуся музика стала мрією всього його життя.

Опанування музичної освіти

Закінчивши школу, Валентин Талах вступив до ремісничого училища, після навчання пішов працювати малярем. Але тяжіння до музики не покидало його. Валентин почав відвідувати аматорський духовий оркестр, в якому грав на тромбоні. У майбутнього диригента були дуже сильні вроджені музикальні задатки, такі як слух, відчуття ритму. Керівник цього колективу розгледів його талант і порадив не гаяти час і вступити до Житомирського музичного училища. Валентин його послухав, з легкістю склав вступні іспити та в 1953 році почав своє навчання. В училищі навчився професійно грати на трубі та кларнеті. Після закінчення навчального закладу в 1957 році отримав диплом за спеціальністю хоровий диригент.

Перші кроки Валентина Талаха у професії

Музика оволоділа життям Валентина Костянтиновича повністю. Він постійно відвідував різноманітні концерти, вивчав творчість українських композиторів, брав участь у творчих вечорах таких знаменитостей як: С. Ріхтер, Г. Нейгауз, В. Климов, цікавився їхніми творчими злетами і професійною майстерністю. Валентин мріяв максимально реалізувати свої музикальні здібності і це з часом йому вдалося. Оркестр, в якому працював Талах, перебував на гастролях, коли його диригент дуже захворів. Треба було швидко щось вирішувати, адже без диригента могли б зірватися концерти. Валентина Талаха вважали найкращим музикантом, тож він і очолив оркестр. Впорався з роботою блискуче, адже диригентство – це поклик його душі.

Творчий шлях талановитого диригента в Черкасах

Працювати диригентом у Черкаському обласному музично-драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка Валентин Костянтинович Талах почав у 1967 році. На меті було створити новий оркестр з групою солістів-вокалістів з професійною акторською хоровою трупою. Репертуар театру поповнився такими музичними виставами: «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського, «Катерина» Миколи Аркаса, музичними драмами «Циганка Аза» Михайла Старицького, «У неділю рано» Віталія Кирейка, оперети «Біла акація» Василя Соловйова, «Біла ніч» Тихона Хрєннікова та іншими.

Працюючи хормейстером, Валентин Талах створював музику до вистав, займався аранжуванням народних мелодій, писав пісні .Одна з них – «Черкаси» – гімн міста.

Керував колективом Валентин Костянтинович професійно, завжди йшов назустріч, підтримуючи творчі плани музикантів, міг об’єднати людей. Його колектив співпрацював між собою на умовах творчого обміну, завдяки чому досягалися максимально високі творчі результати. Викладався повністю, мав феноменальну працездатність, проводячи максимум свого часу на роботі, працюючи роками без вихідних.

Валентин Талах розкривав свій талант театрального музиканта, хормейстера театру завдяки вмінню породжувати музику, змінювати її звучання, адаптуючи під сценічні вистави. Завжди був впевненим у своєму відчутті і баченні мелодії, сумлінно добиваючись потрібного результату, емоційно висловлюючись за допомогою диригентської палички.

Валентин Костянтинович Талах розкрився не тільки як талановитий диригент, а як і геніальний композитор. Він написав більше 35 клавірів до театральних постановок різних жанрів. Зокрема «Емілія Галотті» Готгольда Лесінга, «Недоросток» Деніса Фонвізіна, «За двома зайцями» Михайла Старицького та інші. Видовищна вистава «Кайдашева сім’я» за п’єсою Івана Нечуя-Левицького, з українськими піснями, прикрашеними аранжуванням Валентина Талаха, стала справжньою окрасою і гордістю Черкаського музично-драматичного театру. Також інше звучання отримали відомі твори «Маріца» та «Сільва» Імре Кальмана, «Циганський барон» Йогана Штрауса.

Валентин Талах керував оркестром Черкаського драмтеатру більше 10 років. За цей час побачили світ три концертні програми, в тандемі з Миколою Шапошником Валентин Талах створив колектив козачої пісні «Козак Мамай», який довгі роки підкорював закордонну сцену.

Колеги Валентина Костянтиновича згадують його з великою повагою і любов’ю, адже завдяки його високому професіоналізму оркестр став справжнім культурним осередком серед черкащан. Його майстерність і шалена енергетика завжди приваблювали як професіоналів, так і звичайних слухачів. Відвідування концертів, вистав, спектаклів – внутрішня потреба людини, невід’ємна частина духовного життя кожного українця.

Увічнення пам’яті черкаського композитора

Валентин Костянтинович Талах останні роки свого життя дуже хворів. Помер у Черкасах 1-го жовтня 2008 року на 71-му році життя. На його могилі височіє пам’ятник, на якому викарбувана мелодія такої рідної «Сільви». Дуже болісно, що така талановита людина пішла передчасно у вічність. Діти і онуки – талановиті музиканти, продовжують справу його життя.

У 2022 році Черкаській дитячій школі мистецтв № 2 було присвоєно ім’я Валентина Талаха. Ініціатором цього задуму була директорка цієї школи Марина Хомик. Вона разом із колективом винесла цю ідею на обговорення жителям міста Черкаси. Проводилися зустрічі, на сторінці дитячої школи був допис, під яким всі охочі писали коментарі, проходило онлайн-обговорення. Потім, дотримуючись правил, директорка школи мистецтв зібрала всі потрібні документи і передала їх на розгляд депутатам. Згодом на сесії міської ради було прийняте позитивне рішення. Відтоді заклад мав назву Черкаська дитяча школа мистецтв імені Валентина Талаха. На церемонії присвоєння імені у школі була присутня дружина Валентина Костянтиновича – заслужена артистка України Людмила Іванівна, його син Костянтин, онуки Володимир і Олександр.

Валентин Костянтинович Талах – справжній взірець для наслідування, людина з великим художнім смаком і геніальними музичними здібностями. Займаючись обробкою народних українських мелодій, композитор надихався різнобарвним джерелом народної української культури, з якого вимальовувалося музичне полотно його високопрофесійних творів, сповнених гармонії і драматизму.  

Маємо надію, стаття виявилася для вас корисною і ви розповісте про неї друзям! Кожен внесок у розвиток черкаської журналістики буде вагомим для нас!

Comments

.,.,.,.