Протягом усієї історії Черкащина завжди славилася своєю музикою та виконавцями. Особливо в нашому краї цінувалася класична музика. Це можна зрозуміти з того, що Черкащина “народила” безліч відомих на всю Україну музикантів, а також на території Черкаської області сформовано чимало музичних осередків: від гуртків для малечі до професійних навчальних закладів. Наприклад, Черкаський музичний фаховий коледж ім. С.С. Гулака-Артемовського.
Обстановка, що сприяє розвитку музики в нашому регіоні, сприяє створенню музичних гуртів та навіть цілих оркестрів. З огляду на це поговоримо про головний оркестр Черкащини – Академічний малий симфонічний оркестр, який функціонує на базі Черкаської обласної філармонії. Більше на cherkasy-trend.in.ua.
Загальна інформація про найвідоміший оркестр Черкащини
Черкаський академічний малий симфонічний оркестр – один із найвідоміших по всій Україні. Таку славу оркестр здобув завдяки декільком факторам.
Перший – репертуар, який виконується музикантами. Йдеться про легендарні світові твори Антоніо Вівальді, Людвіга ван Бетховена, Амадея Моцарта, Йозефа Гайдна, Антоніна Дворжака, Йоганнеса Брамса, Дмитра Шостаковича, Петра Чайковського, Альфреда Шнітке, Ігоря Стравінського, Даріуса Мійо, Ф. Крейслера, Джорджа Гершвіна, Йоганна Штрауса, Ісаака Альбеніса та багатьох інших видатних композиторів.
А другий фактор – це, власне, самі виконавці музичних шедеврів. Так, до складу оркестру входять заслужені артисти України Геннадій Кабін та Олександр Шнайдер, артисти Н. Бутова, Л. Красавін, В. Бутовий, К. Шаєнко, М. Савченко, що були учнями провідних українських консерваторій (Київської, Харківської, Донецької, Одеської та інших). Це далеко не весь перелік, адже до складу оркестру входить та входила величезна кількість майстрів – на згадку кожного з них не вистачить і життя. Але Черкаський оркестр відомий не лише власними виконавцями, а й колабораціями з іншими артистами.
Так, Черкаський симфонічний оркестр співпрацював із народними артистами України Богодаром Которовичем, Ольгою Баситюк, Анатолієм Баженовим, С. Добронравовою, Юрієм Кириченком; із заслуженими артистами України Євгенією Басалаєвою, Н. Петренко, Людмилою Монастирською, Андрієм Ільковим, Любов’ю Доброноженко; із лауреатами міжнародних конкурсів Тихіном Осадчим, Розмуратом Арнакулієвим та Майклом Леонардом.
Протягом своєї історії Черкаський симфонічний оркестр виступав не лише на теренах нашого краю. Також оркестр гастролював Київщиною, Полтавщиною, Кіровоградщиною, Віниччиною і т.д.. На зарубіжній арені черкащани підкорили Францію, Італію, Латвію, Литву та багато інших європейських країн. Історія головного оркестру Черкащини доволі тривала, тож у наступному блоці поговоримо про головні етапи розвитку Черкаського симфонічного оркестру.
Історія Черкаського симфонічного оркестру
Після здобуття незалежності в Україні почали відроджуватися та набиратися сили мистецькі рухи. Не оминув цей процес і черкаських музикантів. У далекому 1992 році виконавці з усіх куточків нашого краю зібралися гуртом, аби створити перший в області камерний оркестр.
Якщо хтось не знає, камерний оркестр – той, до складу якого входить невелика кількість музикантів (від 4 до 12 осіб), які грають, відповідно, камерну музику. Камерна музика – та, що призначена для вузького кола слухачів та для виконання в невеликих приміщеннях.
У такому складі черкаські музиканти виконували твори переважно вітчизняних авторів. Це пояснювалося тим, що на тлі здобутої незалежності хотілося підвищувати рівень національної свідомості українців – через музику це виходило блискавично. Так, до репертуару тоді ще камерного оркестру з Черкас входили роботи таких українських композиторів: Дмитра Бортнянського, Миколи Лисенка, Віктора Косенка, Мирослава Скорика, Дмитра Клебанова, Євгена Станковича, Валерія Івка, Бориса Міхєєва, Ігоря Шамо, Володимира Зубицького.
Черкаський камерний оркестр виступав на території усієї України та періодично приїздив у Європу. З роками професіоналізм черкаських музикантів та солістів зростав і це дало змогу піднятися на нову сходинку в історії оркестру.
Сьогодення Черкаського симфонічного оркестру
Через 20 років з моменту утворення камерного оркестру він переріс у повноцінний симфонічний оркестр. Ця подія сталась у 2012 році: на базі Черкаської обласної філармонії Черкаської обласної ради був утворений Черкаський малий симфонічний оркестр. Чимало докладав сили до цього диригент оркестру Олександр Миколайович Дяченко. Саме йому вдалося об’єднати черкаських артистів та керувати колективом протягом усього його шляху за часів незалежності. Про Олександра Миколайовича ми поговоримо трохи згодом.
У той період Черкаська обласна філармонія активно розвивається: туди вкладаються гроші. Новий ремонт, зарубіжні виконавці, постійні вистави та концерти – така обстановка сприяла розвиткові й оркестру. Попит на музику Черкаського симфонічного оркестру тільки зростав, а тому колектив мало-помалу збільшувався. Усе більше кадрів із Черкаського музичного училища ім. С.С.Гулака-Артемовського долучаються до роботи оркестру. Цьому сприяє те, що члени оркестру активно відвідують місцеве училище і розповідають студентам-музикантам про найцікавіші аспекти професії.
Наступне велике досягнення черкаського колективу датується 2017 роком. Тоді Черкаський малий симфонічний оркестр отримав статус “Академічного” творчого колективу. Цей статус є досягненням 25-річної праці Черкаського симфонічного оркестру, що протягом більш ніж 3 десятиріч радує слухачів своєю музикою. Переоцінити внесок кожного артиста неможливо – так само як і не поговорити про людину, завдяки якій черкаський колектив зумів досягнути такого високого рівня. Звичайно, йдеться про Олександра Миколайовича Дяченка.
Головна людина в оркестрі: історія Олександра Миколайовича Дяченка
Життєвий шлях Олександра вперше перетинається з Черкасами в 1986 році. Після завершення Донецької музичної академії ім. С. С. Прокоф’єва молодий музикант отримав направлення в Черкаську філармонію. Тут Олександр одразу очолив оркестр при Черкаському народному хорі.
Однак така обстановка не задовольняла перспективного та амбіційного диригента. Олександр Дяченко мріяв очолити окремий оркестр та самостійно давати концерти, не залежати від хору. Побачивши талант та завзятість музики, очільники великого аматорського хору при Черкаському науково-виробничому об’єднанні “Ротор” запропонували Олександру створити власний оркестр. Так утворився Черкаський камерний оркестр, подальша історія якого вам уже відома.
За видатні досягнення та сумлінну працю в головному оркестрі Черкащини Олександру Дяченку було довірено посаду художнього керівника та головного диригента колективу. Цю посаду Олександр обіймає вже багато років і зупинятися на цьому не планує. А це означає, що в Черкаського оркестру є велике майбутнє.
Маємо надію, стаття виявилася для вас корисною і ви розповісте про неї друзям! Кожен внесок у розвиток черкаської журналістики буде вагомим для нас!