Перлина Черкащини – співачка Раїса Кириченко

Раїса Опанасівна Кириченко, до заміжжя – Корж, народилася 14 жовтня 1943 року в селі Корещина Глобинського району Полтавської області, в родині колгоспників. Батьківська хата, яка сховалася у вишневому саду, запам’яталася маленькій Раїсі великим розмаїттям вишитих рушників, що прикрашали оселю, запахом свіжоспеченого хліба і відчуттям спокою та щастя. Більше на cherkasy-trend.in.ua.

Сім’я майбутньої співачки

Дитинство і юність Раїси пройшли у рідному селі. Сім’я майбутньої співачки була великою. Крім донечки батьки мали чотирьох синів. Жили дуже дружньо, ніколи не сварилися, поважали одне одного. Разом сумували, раділи, співали і танцювали. Але горе не оминуло родину. Раїсі було 13 років, коли пішов з життя її старший брат. Сталося це тоді, коли він служив у армії. Це була перша втрата у мирні післявоєнні часи, яка сколихнула односельців. Люди вже відгорювали похоронки, почали забувати страхіття Другої світової війни. На похорон прийшло все село. Вдови, матері, сироти згадали власне горе, заподіяне фашистами.

Біда не приходить одна, невдовзі помирає батько Раїси. Матір залишилася сама з трьома дітьми, тяжко працювала у колгоспі. Важка праця дуже негативно вплинула на її ослаблене здоров’я. Сім’я була небагатою, грошей постійно не вистачало, тож маленька Раїса підробляти почала дуже рано. Упродовж декількох років вона пасла сусідську корову, за що її власники напередодні нового шкільного року купували дівчинці одяг. Рая була дуже красивою, охайною дівчинкою, завжди слідкувала за своїм зовнішнім виглядом, мама нею дуже пишалася.

Співоча душа підкорює перші вершини

Саме батьки виховали в маленькій Раїсі любов до співу. Батько грав на гармоніці, а Рая співала. Слухала грамплатівки, переробляла під себе мелодії і тексти пісень. Брала участь у концертах шкільної самодіяльності. Раїса мріяла, що з часом стане популярною співачкою і буде їздити з гастролями різними країнами світу. Дівчинку почали запрошувати на концерти в сусідні села. З величезним трепетом у серці за кулісами сільського клубу співачка чекала, коли оголосять саме її виступ. Перша пісня у виконанні маленької Раїси називалася «Чудове привілля». Вона прекрасно співала, глядачі довго їй аплодували, це дуже надихало і радувало співачку.

Професійні кроки геніальної співачки у Черкасах

Після закінчення школи Раїса пішла на роботу у колгосп, потім працювала контролером на Кременчуцькому автозаводі, де співала у хорі, який створила разом із співробітницями. Відсутність музичної освіти не завадила майбутній зірці влаштуватись до Полтавської філармонії, де вона пропрацювала солісткою (меццо-сопрано) з 1962 по 1963 рік. Вищу освіту Раїса Опанасівна отримала, навчаючись у Харківському інституті мистецтв ім. І.Котляревського на диригентсько-хоровому факультеті. Диплом співачка отримала у 1979 році.

Працюючи у Полтавській філармонії, Раїса знайомиться зі своїм майбутнім чоловіком Миколою Кириченком. Він віртуозно грав на баяні, чим підкорив серце юної співачки. У 1963 році Раїса вийшла заміж за Миколу Кириченка, офіційно змінивши дівоче прізвище Корж на чоловікове.

Починаючи з 1963 по 1968 рік співачка працює солісткою в Житомирській і Херсонській філармоніях. У 1968 році Раїса Кириченко разом із чоловіком переїхала до Черкас, де почала працювати провідною солісткою Черкаського народного хору, а з 1983 року – солістка Черкаської і Полтавської філармоній. Раїса Кириченко дуже плідно співпрацювала з прекрасним композитором Анатолієм Пашкевичем. Пісні його авторства у виконанні Раїси Опанасівни увійшли до національного пісенного золотого фонду України: «Степом, степом» на слова Н. Негоди, «Син», «Грім і тиша» на слова В. Симоненка, «Моя Волинь», «Мати ходить на курган» Д. Луцерко. 

Звання заслуженої артистки УРСР Раїса Опанасівна отримала у 1973 році, а народної – у 1979-му, також вона є почесною громадянкою міста Балтимор у США. У Черкасах співачка разом з чоловіком здобули визнання і любов публіки, незважаючи на підступних суперниць по сцені. Було створено багато радіо- і телепрограм, які були записані з оркестром народних інструментів радіо і телебачення під керівництвом В. Гуцала. 

Працюючи у Черкасах, подружжя відвідувало «Укртелефільм», де знялося у великій кількості програм, присвячених українській пісні. Раїса Кириченко з Черкаським хором побувала з гастролями не тільки в Україні, а й у багатьох країнах Європи, Алжирі, Тунісі, Америці, Канаді, Австралії. Пісні у її виконанні викликали справжній фурор у глядачів, перетворюючись на сольні концерти. Праця була нелегка, але така радісна і приємна, співачку скрізь любили і захоплювалися її талантом. Люди називали її «перлина Черкащини».

У Черкасах співачка Раїса Кириченко прожила майже 20 років. Саме тут вона отримала почесне звання народної артистки України, Шевченківську премію, яку віддала на допомогу постраждалим від вибуху на Чорнобильській АЕС.

Але як всі ми знаємо, Черкаси – це місто хіміків. Коли запрацювали такі хімічні гіганти, як «Азот» і «Хімволокно», у багатьох мешканців міста почалися проблеми з диханням. Не оминула біда і Раїсу Опанасівну. З часом вона захворіла на астму, а для співачки це означає крах кар’єри. Лікарі наполягали на зміні місця проживання. Так Раїса Опанасівна почала жити на два міста: Житомир і Черкаси. Почалася нова сторінка у її творчому житті. Був створений концертний колектив «Чураївна». З’явився хіт «Я козачка твоя», який став дуже популярним не тільки в Україні, а й за кордоном.

Зі здобуттям незалежності, у часи національного піднесення, Раїса Кириченко своїми піснями відроджувала українські традиції, духовні цінності, які властиві нашому народу. Вона доносила людям красу співучої української мови, яка через усі поневіряння не втратила свою популярність, неповторну самобутність і вічну молодість. Пісні Раїси Кириченко пролунали на весь світ: «Рідна мова, звучи» на слова О. Демиденка і композитора А. Семенова, «Маруся Чураївна» В. Міщенко. Раїса разом з колективом «Чураївна» на українському телебаченні створила програму «Пісні Марусі Чурай», яка була дуже популярною.

Тяжка хвороба черкаської співачки

У 1996 році, приїхавши з гастролей, які проходили в США, у Раїси Кириченко почали відмовляти нирки. Потрібно було швидко робити операцію, але грошей катастрофічно не вистачало. Тоді на лікування кошти збирала майже вся Україна. Обурювало те, що державні діячі називали співачку «Берегинею української пісні», а на порятунок не було виділено жодної копійки, щоб співачка могла повноцінно пролікуватися.

Наприкінці 1996 року було вирішено виїхати у Німеччину на лікування, де Раїса Кириченко почала готуватися до пересадки нирки. Але зібрані кошти швидко закінчилися і прийшлося повернутися в Україну. Організм був дуже виснажений, попереду була тривала реабілітація. Нирку пересадили у Києві через рік. Завдяки цій операції співачка прожила ще 8 років.

Тривала хвороба негативно позначилася на творчому житті співачки. Після лікарняних митарств Раїса Кириченко змогла записати ще кілька альбомів, у неї постійно брали інтерв’ю, вона ніколи не відмовляла, завжди із задоволенням знаходила на це час. Останнім її виступом був сольний концерт у палаці «Україна». Раїса Опанасівна це відчувала і душевно подякувала всім небайдужим за допомогу. А через декілька місяців, 9 лютого 2005 року, співачка передчасно пішла із життя.

Поховали видатну артистку поряд із її мамою, у рідному селі Корещина, де вона народилась.

Раїса Опанасівна Кириченко мала прекрасний голос, була талановитою і обдарованою людиною широкої душі. Дуже шкода, що Господь забирає до себе насамперед найкращих. Скільки прекрасних пісень ще могла вона заспівати, порадувати красою звучання голосу. Пісні Раїси Кириченко завжди будуть частиною життя кожного українця, нескінченним джерелом піднесення національної і людської гідності, адже коли лунає українська пісня – процвітає Україна. 

Comments

.,.,.,.