Творчість черкаського композитора Талаха Валентина

Талах Валентин Констянтинович, хоч і не є уродженцем Черкаської області, однак усе своє життя він присвятив музиці та роботі в Черкаському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Тараса Шевченка. Повідомляє “cherkasy-trend“.

Дитинство Валентина Талаха та захоплення музикою

Народився майбутній композитор в селі Стовпинці Олевського району Житомирської області 5 квітня 1937 року. Дідусь Валентина Талаха грав на скрипці і малюк з раннього дитинства запам’ятав чарівні звуки, які назавжди розвинули в нього любов до музики.

Освіту Валентин Талах здобував у ремісничому училищі. Після його закінчення він працював маляром. Одночасно з роботою чоловік брав участь в аматорському духовому оркестрі: грав на трубі.

Керівник музичного колективу порадив талановитому юнаку вступити на навчання до Житомирського музичного училища. Під час навчання Валентин Талах майстерно опанував гру на трубі та на кларнеті. Хлопець присвячував музиці увесь вільний час. Зокрема, він активно відвідував концерти та вивчав творчість композиторів-класиків.

За словами Валентина Талаха, в студентські часи найбільше його вразили мистецькі зустрічі з Г. Нейгаузом, В.Климовим та С. Ріхтером.

Після закінчення навчального закладу Валентин Талах отримав спеціальність диригента хору. Парубок мріяв стати виконавцем, однак життя внесло свої корективи. До професії диригента музиканта привів випадок. Так, під час гастролей оркестр залишився без диригента і йому терміново шукали заміну. Валентина Талаха порекомендували як найкращого музиканта і згодом він вже не міг уявити себе в іншій музичній професії.

Саме з цього моменту розпочався професійний шлях композитора. В 1967 році Валентин Костянтинович приїхав працювати в Черкаський обласний музично-драматичний театр. Композитор завжди намагався, щоб оркестр був повноцінним учасником вистав. Йому це добре вдавалося завдяки оригінальній манері диригування та унікальному вмінню створити власний образ.

Завдяки Валентину Талаху в репертуарі театру з’явилися складні музичні твори такі як: «Весілля в Малинівці», «Циганський барон», «Під чорною маскою», «Роза вітрів» та інші. На жаль, 5 жовтня 2008 року серце Валентина Талаха зупинилося.

Вистава «За двома зайцями»

вистава

Одним з найяскравіших музичних творів під диригування Валентина Талаха стала вистава «За двома зайцями». 

Вперше постановку п’єси зробили в 1883 році й вона одразу здобула популярність в глядачів. Автор Черкаського обласного музично-драматичного театру Михайло Старицький переробив п’єсу і спільно з Валентином Талахом вони створили оригінальну версію постановки «За двома зайцями».

В п’єсі можна побачити колоритний гумор, смішні персонажі та динамічний сюжет – своєрідну комедію з міщанського побиту зі співами й танцями.

Історію залицяння цирульника Свирида Петровича Голохвостого можна побачити на сцені Черкаського музично-драматичного театру. І хоча Валентина Талаха уже немає з нами, його історія продовжує жити на сцені театру.

Comments