Цікаві факти про те, як знімали колись кіно в Черкасах

Майже 90 років тому на Черкащині вперше зняли кінострічку, а за період існування Черкаської області на її теренах було відзнято близько 20 картин. Як проходив знімальний процес та через що довелось перейти акторам фільмів – далі у статті. Більше на cherkasy-trend.in.ua.

«Тарас Трясило» – фільм про козаків з елементами бойовика

Це був перший фільм, який відзняли на Черкащині в далекому 1926 році. Ця 72-хвилинна стрічка має сумну історію – через 10 років свого існування вона здавалося б зникла, проте наприкінці 20 ст. одну з копій все ж таки вийшло знайти. Її віднайшли в Парижі.

Сюжет стрічки повертає нас в середину 17 ст., події розгортаються на Січі, куди тікає головний герой, щоб підняти козаків проти польської шляхти. Загалом фільм мав історичний характер, проте сталінська влада вважала, що в ньому більше націоналізму, аніж патріотизму, тому стрічку було заборонено в Радянському союзі. Проте за кордоном німий фільм українського виробництва був ще довго у прокаті за рахунок своєї незвичності та екзотичності для європейського суспільства – криваві та батальні сцени заворожували своєю автентичністю.

Сестру головного героя зіграла Наталія Ужвій, акторська кар’єра якої почалась в аматорському театрі на Золотоніщині. Участь в зйомках кінострічки про Тараса Трясило була першою серйозною роллю актриси. Зйомки до речі проходили в кількох містах України, зокрема в столиці, а також в Дніпрі, Житомирі, Умані та Одесі. Під час зйомок в Одесі довелось спорудити ціле містечко з церквою,  хатами та куренями. Щоб повністю відтворити українське село та козацьку Січ художник фільму постійно консультувався з істориком Дмитром Яворницьким.

«Ілля Муромець» та «Перший хлопець»

В 1955 році на Канівщині проходили зйомки епізодів до фільму «Ілля Муромець» з режисером Олександром Птушко. Це був перший широкоекранний фільм радянських часів. Інша картина – дебютна ігрова стрічка «Перший хлопець» кінорежисера Сергія Параджанова, яку знімали на теренах Золотоніщини в 1958 році. Загалом складно перерахувати всі кінострічки, у яких були показані прекрасні пейзажі Черкаського краю, а звичайні жителі ставали відомими акторами.

Фільм «Перший хлопець» було переглянуто 20 млн глядачів, на той час велась статистика по придбаним квиткам на сеанс. До того ж тоді ще Сергій Параджанов не вкладав глибокі сенси у свої картини, тому саме в «Першому хлопцеві» сюжет був легким для сприйняття. Це сподобалось тодішній владі, тому фільм не раз показували глядачам.

За сюжетом Данило, сержант після демобілізації, повертається у рідне село і починає боротись за будівництво стадіону, щоб хоч якось розвивати його. Аж раптом він зустрічається зі своїм конкурентом, парубком Юшком, якого дембель випадково позбавляє статусу «першого хлопця на селі». І обов’язковою є любовна лінія, як же ж без неї.

З відомих зірок в фільмі грали Микола Яковченко, який на той час був улюбленцем багатьох телеглядачів. Серед інших ролей актора є Сірко з комедії «За двома зайцями», Кондрат Перепелиця, а також Пацюк з «Вія».

Зйомки на Канівщині

Канівщина – місце з пречудовими Дніпровськими краєвидами, завжди манила кінорежисерів своєю таємничістю та незвіданістю. Саме тому сюди приїздили для зйомки різноманітних картин, серед них: «Фортеця на колесах» Олега Ленціуса, «Сон» Володимира Денисенка, а також «Золоті ворота» Юлії Солнцевої. А от майданчик Канівської ГЕС став територією для зйомки героїко-трудового «Котловану».

Більш відомими роботами, зйомки яких проводились на Канівщині є комедія «Шельменко – денщик» Андрія Тутишкіна. Кінорежисер у 1970 році привіз до Канева Михайла Пуговкіна, Ольгу Аросєву та Людмилу Сєнчину для зйомок у відомій кінострічці. «Бумбараш» з Валерієм Золотухіним також знімався у Каневі. Комедія за мотивами оповідань Аркадія Гайдара пам’ятається багатьом своїм веселим та легким сюжетом.

Цікавим дитячим пригодницьким фільмом, який знімався на Черкащині, став «Капронові сіті». В картині 1963 року розповідається про Сєву і Борю, двох хоробрих піонерів, які проживаючи поблизу Дніпра займаються викриттям браконьєрів. В цій стрічці знімалось багато відомих на той час акторів, серед них Павло Луспєкаєв, Микола Крючков та Леонід Харитонов.

Розвиток кіно в 70-х роках 20 століття

Саме на цей час припадає стрімкий розвиток кіноіндустрії на Черкащині. Першою картиною, які відзняли в черкаській Соснівці, була кінострічка Свердловської кіностудії, яка мала назву «Сміливого куля боїться». Іншим фільмом був «Полонез Огінський», знятий Білорусфільмом, який також став лідером у прокаті в 1971 році. Зйомки деяких епізодів цієї картини проводились на Смілянщині.

В 1972 році у Черкасах та у селі Деньги проводились зйомки фільму «Дозвольте зліт!», в якому грали Анатолій Папанов, Валентин Гафт та інші не менш відомі актори того часу. 

А уже в 1973 році тут знімали веселу стрічку про мисливців та їхні пригоди «Ні пуху ні пера!». В ній грали на той час відомі актори: Михайло Свєтін та Микола Гринько. До речі, співавтором картин став Яків Костюковський, який свого часу був сценаристом «Кавказької полонянки», «Операції «Ы» та «Діамантової руки». Ще однією кінострічкою цього ж року вважається «Здрастуй и прощай» – комедійна історія з нотками сентиментальності, яка на той час була дуже популярною.

А от вже в 1974 році на Черкащині відзняли першу велику роботу довженківця Юрія Тупицького, яка мала назву «Таємниця партизанської землянки». Дитяча кінострічка знімалась на Чорнобаївщині, у рідних місцях самого Юрія Петровича Тупицького.

У самих Черкасах проводились зйомки фільму «На край світу». Зокрема кадри кінострічки показують двір будинку на Урицького (Хрещатику), поблизу заводу «Азот» та недалеко від Черкаської залізниці. У прокат стрічка вийшла в 1975 році.

Останні подихи радянського кінематографа

Дещо рідше в 1980-х роках Черкащина потрапляла в кадри фільмів радянського кінематографа. Зокрема варто відзначити роботи довженківців, які в 1982 році знімали кадри до кінострічки «Якщо ворог не здається», це відбувалось поблизу Корсунь-Шевченківського. А от під Чигирином працював «Мосфільм», який в 1986 році випустив у прокат стрічку «Я зробив усе, що міг».

Разом з тим в ті часи також проходили зйомки мелодрами «Люблю. Чекаю. Лєна», яка стала найуспішнішим проєктом, як за касовими зборами, так і за акторським складом. В прокаті кінострічка зібрала понад 30 млн переглядів, що є найкращим результатом тих часів. В Черкасах стрічку знімали поблизу ресторану «Рів’єра», на пляжі, а також у самому місті.

Другим відомим фільмом став мюзикл «Сезон чудес», в якому грали головні ролі Михайло Боярський, Алла Пугачова, Борис Моісеев та інші. Картину зафільмували у вересні 1984 року в Сокирному. Насправді більшість кінокритиків не вважають цю кінострічку надто чудовою, хіба лише кілька хітів з неї запам’яталися глядачам. Причиною цього, скоріш за все, є виплата величезних гонорарів зірковим акторам, які склали велику частину і так незначного бюджету кінокартини. Тому сам фільм вийшов не надто ефектним.

Проте, незважаючи на невелику популярність цього мюзиклу, все ж таки він залишив помітний слід у житті багатьох черкащан, які брали участь у зйомках. Відтоді вони можуть сміливо називати себе акторами, які, хоч і в масовці, грали на одному знімальному майданчику з відомими зірками тих часів.

Comments

.,.,.,.