Якими були перші кінотеатри Черкас?

Черкаси – одне з небагатьох міст України, в якому відкрили перший справжній кінотеатр ще за часів імперії. Це трапилось задовго до революції і це підтверджує відповідний документ, який було надіслано Київським губернським правлінням до черкаської міської управи 5 серпня 1908 року. В ньому йдеться про те, що приміщення на Суворівській вулиці дозволено пристосувати для демонстрації рухливих картин з використанням сінематографа. На той час цей будинок був власністю торговця Бєлахова і був розташований на тому місці, де пізніше, в 1957 році, було зведено 5-поверхівку, розміщену по той бік вулиці від входу до Черкаської обласної бібліотеки ім. Т.Г. Шевченка.

Загалом на початку 20 ст. в Черкасах діяло близько 39 кіноклубів, а в розпорядження міста нараховувалось 16 кіноустановок. Вже пізніше, за радянських часів, в місті працювали на постійній основі 6 кінотеатрів, в яких містяни могли подивитись кіно. Дізнаємось про історію їх створення та функціонування детальніше. Більше на cherkasy-trend.in.ua.

Кіноклуб в будинку Бєлахова

Перший черкаський кінотеатр, який працював близько 100 років тому, знаходився в домі торговця Бєлахова. Його особливістю було те, що кожного разу перед показом кінострічки полотно обливали водою, про це вказано у спогадах Степана Нехорошева, місцевого краєзнавця.

Чому так робили? Скоріш за все такі маніпуляції проводились для того, щоб зробити зображення «матовим», зменшивши відблиски кінострічки на екрані під час перегляду. Хоча «обливання» приносило користь, проте це зовсім не подобалось тим, хто сидів у перших рядах залу, в якому показували кіно, оскільки їм добряче «попадало». Всього перший зал для перегляду кіно вміщував близько 110 глядачів.

Улюбленою актрисою тих часів була Віра Холодна, тому її фотокартку мріяли мати практично усі. Особливо вона надихала учениць Жіночої гімназії Самойловської та учнів Першої чоловічої міністерської гімназії.

Перший «Експрес» в Черкасах

Ні, це не потяг. Це новий кінотеатр тих часів, який відкрився у 1910 році, його облаштуванням займалась міщанка Ярова. Він знаходився неподалік того місця, де пізніше було збудовано кінотеатр «Салют», поблизу Дитячого парку.

Довідник «Черкаси» за 1911 рік сповіщає, що постійних ілюзіонів тоді у Черкасах було всього лиш 2, і це «Кінематограф» та «Експрес». Переміна картин здійснювалась двічі в тиждень і відвідували їх черкащани постійно і завзято. Це був свого роду відпочинок і водночас розвага для місцевих мешканців.

Кінотеатр у будинку братів Цибульських

Через кілька років у першого кінотеатру з’явився конкурент – художній електротеатр «Ампір». Він знаходився у будинку братів Цибульських, який розташований по сусідству з приміщенням торговця Бєлахова. Зал нового кінотеатру вміщував більше глядачів.

За часів окупації Черкас німцями, в 40-х рр., кінотеатр перейменували на «Держкіно», а вже після закінчення Другої світової війни він отримав назву «Україна».  Для містян тих часів він був першою «Україною» на Свердлова (теперішня Б. Вишневецького). Вже тоді кінотеатр мав велику популярність серед населення і був улюбленим місцем для відпочинку черкащан за часів СРСР. Проте, в 1988 році будівлю кінотеатру знесли, попри категоричні протести громадян.

Кінотеатр «Салют»

Лише в 1938 році запрацював перший кінотеатр для дітей «Гулівер». Його було відкрито в рамках впровадження проєкту «Дитячий квартал», до нього також увійшли кілька закладів для юнацтва, а саме музична школа і дитячий парк.

Під час Другої світової війни кінотеатр було частково зруйновано, пізніше в приміщенні було обладнано кінотеатр «Родина». І тільки в 1958 році приміщення переобладнано, добудовується фоє та відбувається відкриття дитячого кінотеатру «Салют».

Цей кінотеатр працює і дотепер. Проте останнім часом в ньому показують кіно нечасто, зазвичай тут проходять вікенди вінтажного кіно, переважно популярної класики.

Розвиток кіноіндустрії в Черкасах

В 50-х рр. 20 ст. в Черкасах почала стрімко розвиватись кіноіндустрія – практично в кожному районі міста з’явився або мав відкритись кінотеатр, ба навіть утворились кіностудії на держпідприємствах. Основним завданням таких студій було фільмування робочого процесу на виробництвах, фабриках та заводах задля поширення радянської ідеології через призму кіно.

Паралельно почали утворюватись кіноклуби, декілька з них були на трикотажній та тютюновій фабриці, заводі «Фотоприлад» та інших установах. Також заклади для показу кіно запрацювали при палаці культури, бібліотеках та дитячих гуртках.

Кожному мікрорайоні свій кінотеатр

Насправді це дуже зручно, щоб містянам не доводилось довго добиратись, щоб подивитись улюблене кіно. 15 жовтня 1959 року в Черкасах запрацював найбільший зал для перегляду кіно – кінотеатр «Дніпро». В ньому вміщувалось 560 глядачів, а також він став одним з найпопулярніших місць, де проходили перші побачення містян.

Згодом саме в кінотеатрі «Дніпро» проходив перегляд фільму «Приборкати норовливого» з Адріано Челентано, який свого часу був дуже популярним в Україні. До того ж він став найбільш касовим серед кінострічок тих часів. Зараз в цій будівлі проведено реставрацію та функціонує фінансова установа.

25 травня 1963 року по вулиці Чорновола (колишня Енгельса) було відкрито кінотеатр «Мир». А на початку 70-х рр. в мікрорайоні Казбет запрацював кінотеатр «Зірка». Він знаходився на розі вулиць Крилова та Благовісної. Зараз тут працює клуб церковної організації.

В 1975 році поблизу вокзалу, по Смілянській, було відкрито кінотеатр «Романтик». Кінозала вміщувала 400 глядачів. Зараз тут функціонує релігійна установа.

У Південно-Західному районі Черкас теж планувалось відкриття кінотеатру, він мав носити назву «Кобзар». З часом тут все ж таки відкрили Палац молоді, при якому функціонував кінотеатр.

На Митниці теж свого часу планувалось відкриття кінотеатру, він мав називатись «Морський». Проте цим планам не вдалось здійснитись. Тому план будови та відкриття кінотеатру в мікрорайоні Митниця залишився тільки на папері.

Найбільшого розквіту кіноіндустрія досягла в 1986 році. Саме тоді було відкрито оновлений кінотеатр «Україна» з двома залами, один з яких вміщував аж 800 глядачів. Результат стрімкого розвитку кіно в Черкасах: наприкінці радянської доби в місті функціонувало не лише 7 кінотеатрів та 2 літні кіноклуби, але й 24 кіноустановки при клубах в різних організаціях. Це був період небувалого розвитку індустрії кіно в місті.

Як дивились кінострічки в області?

По всій Черкаській області активно їздили пересувні кінотеатри, які користувались величезною популярністю серед населення. «Черкасиоблкіно» мандрували по всіх містах та селах задля демонстрації кінострічок. Проте насправді на такий показ дістати квитки було дуже складно. Але воно було того варте – усі залишались під враженнями від перегляду.

Також на Черкащині не раз проводились зйомки різних фільмів. Зокрема сюди приїздила Алла Пугачова, з якою у Сокирне знімали фільм.

Така популяризація черкаського краю є логічною, оскільки тут красиві краєвиди та неймовірна природа. Тому для зйомки кінострічок тут було і є безліч місць, які варто показати.

Comments

.,.,.,.