Стартапи міста: космічні панкейки – історія розвитку стартапу черкаського школяра

Над втіленням в реальність своєї ідеї Павло Усатюк працював не один день. І врешті решт у нього це вийшло – він розробив компактний супутник, за допомогою якого кожен може долучитись до дослідження космосу. А метою цієї роботи є прагнення доєднати до вивчення Всесвіту та конструювання супутників молодь.

В один момент Павло зрозумів, що хотів би мати свій власний супутник. Проте у пошуку в інтернеті не зміг нічого знайти, тому вирішив займатися розробкою такого продукту самостійно. Про всі труднощі на шляху хлопця та можливі нові ідеї для розробок – читайте далі у статті cherkasy-trend.in.ua.

Ідея створення

Ще з дитинства юний дослідник мріяв про будівництво незвичайного апарату, за допомогою якого зможе вивчати Всесвіт. Він думав так: телефони та планшети, телевізори та комп’ютери є у багатьох, а от супутника немає, його просто так не придбаєш у супермаркеті. Тому, за словами Павла, ідея повинна мати успіх.

Молодий фаундер займається виготовленням конструкторів для космосу, це якщо коротко пояснювати суть розробки. Тобто, це той же самий Лего, проте з орієнтацією на космос.

Космічні панкейки – так перекладається стартап черкаського школяра PancakeSat. Він пишається своєю роботою та планує виходити на більш високий рівень роботи.

Орієнтація продукту

Компанія працює з двома ринками: B2C та B2B, а також, для збільшення кількості споживачів, ведеться співпраця з навчальними закладами. Від PancakeSat надаються детальні відео матеріали, інструкції, матеріальне та програмне забезпечення. Таким чином 15-16-річні школярі зможуть отримати базу знань про космічні апарати. На цьому етапі ведуться розробки уроків та документації для стартапу, щоб в поданій інформації зміг розібратись кожен учень.

Для сегмента B2B компанією розробляються рішення, за допомогою яких можна комплексно забезпечити виведення супутників на орбіту. Компаніям-споживачам надаються безпосередньо супутники, програмне забезпечення, а також пропонується підтримка протягом усіх етапів співпраці, аж до виходу апарату в космос. В PancakeSat використовується елементна база, дещо подібна з Arduino, але розроблена за нормами та правилами космічної сфери.

Однією з основних переваг пристрою вважається незвична розстикувальна система. В стартапі використовується провід-магніт, що проходить через усі супутникові апарати, розроблені компанією. Для прикладу, 8 супутників будуть стикуватись з використанням магнітів, а коли будуть перебувати на орбіті по команді, яку зазначено заздалегідь, вони розстикуються та розлетяться на визначену відстань, щоб не стояти на заваді один одному.

В кожному апараті розроблена стабілізаційна система, яка працює від 3 електромагнітів. В супутниках також обладнані передавачі, а також є можливість встановлення іншого обладнання, для прикладу фото чи відеокамер, а також різноманітних датчиків, які визначають найпростіші елементи.

Які особливості супутника?

На сайті стартапу кожен, хто бажає мати свій власний супутник, може його зібрати самостійно. За допомогою спеціального конструктора можна отримати супутник своєї мрії. Після цього – оформлення замовлення і вже за кілька днів він у свого власника. Компанія також допомагає з програмним забезпеченням. Павло пропонує спеціальні гайди та приклади, після ознайомлення з якими можна займатися розробкою своєї незалежної місії на орбіту.

Керувати супутниковим апаратом зможе замовник, або ж він може перекласти цю роботу на команду PancakeSat. Це вирішується в ході співпраці.

Сам супутник оснащений усім необхідним для якісної роботи. Це: акселерометр, система орієнтації, компас, 2 сонячні трекери та інші пристрої. Вага супутника становить близько 120-135 грам. Що важливо: він може перебувати на ультранизьких висотах, де практично нічого немає, лиш космічне сміття.

По завершенню запуску користувач може відстежувати свій супутниковий апарат. Він буде отримувати інформацію про нього на звичайний смартфон.

Чи є у молодого дослідника конкуренти?

Павло запевняє, що їх немає, принаймні прямих. Проте є компанія, що займається виготовленням супутників, які можна збирати з урахуванням побажань замовника. Вони дещо дешевші від тих, які пропонує Павло, але й вигляд вони мають зовсім інший.

Супутникові апарати компанії-конкурента мають великі розміри, і їх супутниками неможливо назвати, оскільки це великі звичайні плати. А от пристрої, які розробляє стартап PancakeSat мають розміри 10х10х1 см. Від цього і назва, pancake, що означає «млинець». Вони дуже тоненькі та компактні.

На якій стадії процес реалізації стартапу?

Зараз Павло розробляє бета-версію свого продукту. Проведення тестів стало можливим тільки після узгодження з лабораторією ЧДТУ. І протягом перших кількох місяців співпраці було виготовлено 4 апарати навчальної версії, які проходять тестування. Проте для запуску у космос потрібно повністю завершити процес розробки проф версії супутникового апарату. Цей процес поки що затримується, оскільки PancakeSat шукає компанію, яка може інвестувати в стартап та допоможе пройти цей етап реалізації.

Тільки після цього, протягом перших кількох місяців, можна буде говорити про розробку проф версії супутників та складати план запуску їх на орбіту.

Зараз у компанії є лише прототип тестового типу, який ще не був у космосі. Проте, запевняє Павло, його можна було б вивести до стратосфери.

Чи це перший стартап черкаського школяра?

PancakeSat – перша унікальна ідея Павла Усатюка. Його компанії уже кілька років, її вперше було представлено на пре-акселераторі Yangel Space, що проводиться за підтримки Укркосмосу. Павло не лише брав участь в програмі події, але й пройшов курс навчання тривалістю 1 місяць. Також Павло разом зі своїм стартапом брав участь в Vernadsky Challenge, де став фіналістом. Зараз Павло працює один, проте йому часто допомагають його друзі, зокрема, один зі шкільних товаришів допоміг у створенні сайту, на якому можна знайти інформацію про супутникові апарати та їхні особливості.

Ще до початку роботи над PancakeSat Павло був учасником команди, яка займалась іншим стартапом, він там працював в якості програміста. На певному етапі розвитку команда отримала інвестиції для реалізації проєкту, віднайшли інженерів та залучили до роботи Павла.

Проте на черговому етапі розробок стало зрозумілим, що технологія не повністю досконала, з технічної точки зору. Між учасниками команди почались суперечки, і в результаті Павлові довелось покинути проєкт.

Майбутнє проєкту

В планах Павла – пошук інвестора та реалізація своїх ідей в повному обсязі. Поки хлопцеві лиш 17 років, тому втілити у реальність свої задуми неможливо, з фінансової точки зору.

В цілому, запуск супутника напряму залежить від самої ракети та ЄКА (Європейської Космічної Агенції). Саме ця компанія займається укладанням супутникових апаратів у спеціальні стеки для їх подальшого переміщення на орбіту. З урахуванням усіх поточних затрат запуск супутникового апарата для PancakeSat може обійтись у 20 тис. доларів.

По закінченню школи Павло планував вступати в університет для кращого вивчення інженерії та ІТ-сфери. Так він зможе краще розібратись в особливостях роботи супутникових апаратів, щоб робити свій продукт кращим, досконалішим та більш результативним.

Comments

.,.,.,.